Druhy cvičení
Druhy cvičení
Nás najdete v tančírně Balahala a to při ranní powerjóze, https://www.balahala.cz
V prostoru Fík v ulici Střelecká 1630/10 s námi zažijete TRX klasické lekce, tabatu, ale i TRX pro úplné začátečníky. Večerní powerjóga je taktéž zde.
Rozvrh a přihlášení na lekce najdete zde:
https://supersaas.com/schedule/Intense/TRX_a_poweryoga_Rumburk
Základní rozdělení pohybových aktivit je na CARDIO, SILOVÉ, PROTAHOVACÍ.
Často v sobě skupinové organizované cvičení kloubí všechny složky, ostatně tak je to také nejefektivnější. Nicméně najdete samozřejmě různé jiné druhy cvičení, které se soustředí jen na jednu nebo dvě tyto oblasti. I tak zahřátí a protažení by mělo být součástí každé lekce, i když půjdete třeba do posilovny.
CARDIO
Kardio je výborné cvičení na získání kondice. Posiluje srdce, cévy, pomáhá prokrvit celé tělo, podkoží, mozek. Zadýcháte se, zapotíte, vyplaví se endorfiny (hormony štěstí) a spálíte kalorie. Kardio by měl každý člověk absolvovat nejlépe několikrát týdně a to právě kvůli kondici a dobré náladě. Mezi kardio můžeme zařadit rychlou chůzi, běh, cyklistiku (nebo spinning), dále K2 hiking (imituje chůzi do kopce v rytmu hudby s instruktorem), aerobic (většinou je kombinován s posilováním, ale najdete i lekce, které jsou celé kardio). Výborné je cvičení na BOSU, které šetří klouby.
Něco o tepové frekvenci: https://www.sportvital.cz/sport/trenink/zatezova-diagnostika/co-nam-rika-tepova-frekvence/
SILOVÁ CVIČENÍ
Při silových druzích cvičení se nezadýcháte (tedy můžete, ale nemusíte). Silové cvičení posiluje svaly. Ženy mají často strach, že jim porostou svaly do šířky. Na to my ženy nemáme dostatek testosteronu (mužský hormon), takže se nemusíte bát v posilovně zvedat velké váhy. Svaly Vám zhoustnou, zesílí, vytvarují se a navíc jako bonus "SEŽEROU TUK", který je obklopoval a vyplňoval. Pokud Vám po několika návštěvách posilovny rostly stehna, znamenalo to, že se svaly začaly zahušťovat a vytlačily mezisvalový tuk na povrch pod kůži. Stačilo by ještě pár lekcí a malá úprava jídelníčku a tuk by byl "POŽRÁN":-)
Posilování má velkou výhodu v tom, že zvyšuje metabolismus až 48 hodin po návštěvě "železárny". Je tedy daleko větší pravděpodobnost, že zredukujete nadváhu při pravidelných návštěvách posilovny, než při pravidelném kardio cvičení.
......
......
Kardiofitness.
Zdá se vám, že se zadýcháváte při výstupu do 3. patra více než je zdrávo? Než abyste doběhli pár metrů na tramvaj, pak si raději počkáte na další? Rádi byste s tím něco udělali? Pak vyzkoušejte kardiofitness.
Pod tímto krkolomným názvem se skrývají vytrvalostní aktivity, které je možno provozovat v každém věku. Je to trend dnešní doby. Lidé na jedné straně vlivem civilizace trpí nedostatkem pohybu, na straně druhé hledají stále nové a atraktivní pohybové aktivity jak tento nedostatek nahradit.
Co je kardiofitness?
Podle odborné literatury jsou kardiofitness aktivity vytrvalostními disciplínami s prvky síly a rychlosti. Lze je provádět ve zralém i středním věku, mohou s nimi začít lidé s minimální kondicí, aktivní sportovci, ale také lidé se zdravotním handicapem. Kardiofitness aktivitami se můžeme zabývat individuálně nebo ve skupině a některé činnosti je možno provádět i v domácích podmínkách.
Jaké má kardiofitness aktivity?
Pohybových činností, spadajících do oblasti "kardio" je celá řada. V sérii článků vás seznámím s těmi, které jsou šetrné ke kloubům, využívají síly největších svalových skupin, nabízejí pohyb mírné až střední intenzity po relativně dlouhou dobu.
Jsou to:
Nordic walking - severská chůze
Rotoped, stacionární kolo
Veslařský trenažér
Stepper a běžecký trenažérOrbitek - krosový eliptický trenažér
Inline bruslení
Jaké jsou cíle cvičení?
Odpověď je jednoduchá, být po většinu života zdraví a fit. Kardio-cvičení má blahodárný vliv na oběhový systém tím, že snižuje hladinu cholesterolu, potlačuje vysoký krevní tlak, příznivě působí proti kornatění cév a jejich zanášení a navíc zlepšuje návrat krve z dolních končetin. Při cvičení dochází nejen k rozvoji vytrvalosti, ale také síly a pružnosti.
Přínos kardiofitness cvičení.
Kardio-cvičení nám jen kompenzují nedostatek přirozeného pohybu v dnešním životě. Dokáží prodloužit aktivní, ale i celkovou délku života tím ,že omezují množství zdravotních rizikových faktorů. Lidem trpícím nadváhou umožní poměrně šetrným vytrvalostním tréninkem zbavovat se nadbytečného tělesného tuku.
Vyplavováním "hormonů štěstí" tzv. endorfinů při, a po vytrvalostní zátěži, přinášejí uvolnění a zvyšují odolnost na každodenní stres. Tím, že se při dlouhodobějším tréninku kardiofitness stává člověk odolnější a výkonnější, zvyšuje se tak jeho sebevědomí a dochází k odstraňování strachu i lehčích depresí.
Při vhodné kombinaci se strečinkem a kondičním posilováním pomáhají udržovat pohybový aparát v harmonii a rovnováze. Odborníci také popisují příznivý vliv na imunitní systém, snížením výskytu infekčních onemocnění a byl prokázán nižší výskyt nádorových onemocnění.
Zdroj: Kardiofitness vytrvalostní aktivity; Jitka Dýrová, Hana Lepková
......